تداوم افزایش قیمت دلار به سیاست‌های بانک مرکزی ایالت متحده بستگی دارد

تداوم قیمت طلا

قیمت طلا از زمان رسیدن به پایین‌ترین مبلغ خود در نوامبر 2022 بیش از 300 دلار در هر اونس افزایش یافته است. به طور کلی، قیمت طلا از تابستان 2020 محدود شده است و حتی پس از افزایش اخیر نیز هنوز حدود 140 دلار کمتر از آن سطح است (شکل 1). بنابراین، آیا رالی طلا می تواند ادامه یابد؟ آیا این فلز گرانبها می تواند در سال 2023 به بالاترین حد خود برسد؟

برای مدت محدود عضویت در کانال VIP رایگان شد!

چند نمونه از رضایتمندی و سود روزانه اعضای کانال VIP، اگه شماهم داخل بروکر حساب واقعی داری همین حالا فرم زیر را پر کن و رایگان عضو کانال VIP شو.

قیمت طلا

از برخی جهات، عملکرد محدود طلا شگفت‌انگیز بوده است. شاید بتوان بر این باور بود که طلا که به عنوان محافظ تورم معرفی می شود، با افزایش تورم افزایش می یابد. در عوض، با افزایش تورم از 1.3 درصد در سال 2020 به بالای 9 درصد تا اواسط سال 2022، قیمت طلا به سمتی رفت. حتی در این صورت، گفتن اینکه طلا دیگر به عنوان محافظ تورم عمل نمی کند، ممکن است بی احتیاطی باشد. بین بهار 2019 و تابستان 2020، قیمت طلا تقریباً 60 درصد افزایش یافت زیرا فدرال رزرو شروع به کاهش سیاست های پولی کرد، در ابتدا به آرامی، و سپس در مارس 2020 با کاهش نرخ بهره به صفر شروع به کار کرد. چیزی که به یک برنامه تسهیل کمی 4.9 تریلیون دلاری تبدیل خواهد شد. به جای این که نتوانیم مانعی در برابر تورم باشیم، شاید دقیق‌تر باشد که بگوییم سرمایه‌ گذاران طلا نرخ‌های بالای تورمی را پیش‌بینی می‌کردند که در دو سال پس از پایان صعود آن به وجود آمد.

افزایش واقعی تورم در سال های 2021 و 2022 برای سرمایه گذاران طلا مشکل ایجاد کرد. از یک طرف، تورم بالاتر به این معنی است که دلار و سایر ارزهای ثابت قادر خواهند بود دارایی های واقعی مانند فلزات گرانبها را کمتر خریداری کنند. از سوی دیگر، زمانی که بانک‌های مرکزی به این ایده رسیدند که افزایش تورم گذرا نیست، آن‌ها شروع به تشدید سیاست‌های پولی با سریع‌ترین سرعت از سال 1981 کردند.

نرخ های بهره بالاتر برای طلا مضر است. طلا به‌عنوان یک دارایی ذخیره بانک مرکزی، هنوز هم نوعی ارز جهانی بالفعل است، اما پولی که بهره پرداخت نمی‌کند. از آنجایی که فدرال رزرو و سایر بانک های مرکزی شروع به افزایش نرخ بهره و کاهش حجم ترازنامه خود کردند، ارزهای فیات مانند دلار آمریکا (USD) علیرغم نرخ های تورم بالاتر نسبت به طلا جذاب تر به نظر می رسیدند.

در واقع، طلا یک همبستگی منفی ثابت با تغییرات روزانه در انتظارات مربوط به جایی که نرخ سیاست فدرال رزرو ممکن است در دو سال آینده مطابق با نرخ وجوه فدرال رزرو باشد، نشان داده است از نظر بصری، همبستگی آشکار است.

وابستگی قیمت طلا به فدرال رزرو

از آنجایی که بازارها در سال 2019 و اوایل سال 2020 انتظار کاهش نرخ های وجوه فدرال رزرو را داشتند، قیمت طلا افزایش یافت. سپس، در اواخر سال 2020 و 2021، بازار به این نتیجه رسید که فدرال رزرو نمی تواند (یا نمی خواهد) اروپا و ژاپن را در نرخ های منفی دنبال کند و قیمت طلا متوقف شد. سرانجام، در سال 2022، با تغییر انتظارات به سمت سریع‌ترین سرعت افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در بیش از چهار دهه، قیمت طلا در 9 ماه اول سال کاهش یافت.

 

منبع: www.cmegroup.com

 

5/5 (1 امتیاز)