با ارزش ترین پول جهان در سال 1401

با ارزش ترین پول

به نظرتان با ارزش ترین پول جهان چیست؟ احتمالا در وهله اول پوند انگلیس (GBPدلار آمریکا (USD) و یورو (Euro)  به نظرتان برسد! در صورتی که اشتباه است حداقل 3 جفت ارز وجود دارند که ارزش آن ها بالاتر از این ارزها است.

برای مدت محدود عضویت در کانال VIP رایگان شد!

چند نمونه از رضایتمندی و سود روزانه اعضای کانال VIP، اگه شماهم داخل بروکر حساب واقعی داری همین حالا فرم زیر را پر کن و رایگان عضو کانال VIP شو.

در این مطلب قصد داریم به معرفی با ارزش ترین پول جهان در سال 2022 بپردازیم تا پایان با ما همراه باشید.

آن چه در این مطلب می‌خوانیم:

نرخ ارز یا ارزش پول یک کشور چیست؟

10 ارز برتر در شهریور 1401

نرخ ارز یا ارزش پول یک کشور چیست؟

نرخ ارز مقدار پولی است که یک کشور در ازای خرید یا مبادله یک واحد ارز خارجی مانند دلار می‌پردازد. این نرخ بر اساس مقایسه آن پول با سایر ارزها مانند دلار، پوند، یورو و … سنجیده می‌شود. جدول ارزش پول کشورها تاثیر مستقیمی بر روی اقتصاد آن کشور دارد. زمانی که ارزش پول یک کشور بالا می‌رود به این معنی است که ارزش آن پول نسبت به پول های مرجع افزایش یافته است و زمانی که پایین می آید نیز به این معنی است که نسبت به ارزهای مرجع بی ارزش تر شده است.

به طور کلی در دنیا 180 واحد پولی وجود دارد که توسط سامان ملل به رسمیت شناخته می‌شود. برخی از این ارزها ارزش بالایی دارد و برخی دیگر آن چنان با ارزش نیستند. هر چه قدر ارزش پول یک کشور بیشتر باشد، مردم آن دارای رفاه و آسایش بیشتری هستند.

به عنوان مثال با ارزش ترین پول دنیا مربوط به کشور کویت است. این کشور نرخ تورم و بیکاری بسیار کمی دارد.

با ارزش ترین پول جهان در سال 1401 - امیر تریدر

10 ارز برتر در شهریور 1401

در ادامه به معرفی 10 ارز برتر می‌پردازیم و بررسی می‌کنیم که چه چیزی آن ها را ارزشمند کرده است. نکته ای که جالب است بدانید این است که یورو به عنوان پر معامله‌ترین ارز تقریبا در انتهای این لیست قرار دارد.

1. دینار کویت (KWD)

امروزه دینار کویت با ارزش ترین پول جهان است. هر یک دینار به طور تقریبی 3.26  دلار تخمین زده می‌شود. ارزش بالای دینار به علت اقتصاد با ثبات و صادرات نفت قابل توجه است که حدود 95 درصد از اقتصاد این کشور را شامل می‌شود.

به طور کلی می‌توان گفت که حدود 9 درصد از ذخایر نفت جهان در این کشور قرار دارد. در این منطقه نرخ تورم پایین و مردم معاف از مالیات هستند. همه این عوامل باعث شده است که کویت در زمینه تولید ناخالص داخلی رتبه هشتم را داشته باشد.

2. دینار بحرین (BHD)

دینار بحرین معادل 2.65 دلار است.

بحرین یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس است که حدود 1 میلیون جمعیت دارد و مانند بحرین بزرگ‌ترین منبع درآمد آن از صادرات گاز و نفت است.

قبل این که بحرین به یکی از کشورهای پیشرو در زمینه صادرات نفت تبدیل شود صنعت آن بیشتر مبتنی بر استخراج مروارید بود.

3. ریال عمان (OMR)   

ریال عمان تقریبا 2.6 دلار ارزش دارد و تقربا دو برابر پوند انگلستان ارزش دارد. این ارز از سال 1973 با دلار آمریکا پیوند خورده است. قدرت دینار به قدری است که دولت مجبور به انتشار اسکناس های 1.2 و 1.4 ریالی شده است.

مانند سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس عمده فعالیت اقتصادی ای کشور نیز مبتنی بر نفت است اما با توجه به پایان یافتن این ذخایر، دولت عمان تصمیم گرفت منابع درآمدی را با توسعه تولید گاز، متالورژی و گردشگری متنوع کند.

4. دینار اردن (JOD)

هر دینار اردن برابر با 1.41 دلار است. این ارز در طی 20 سال گذشته توانسته برتری خود را نسبت به دلار آمریکا حفظ کند. توضیح ارزش بالای دینار کمی سخت است زیرا اقتصاد توسعه نیافته‌ای دارد، فاقد منابعی مانند نفت است و بدهی خارجی زیادی دارد. بنابراین به شدت به کشورهای همسایه و صندوق بین المللی پول وابسته است.

5. پوند انگلیس (GBP)

هر یک عدد از پوند انگلیس برابر با 1.22 دلار است. اکثر مردم گمان می‌کنند که GBP بالاترین ارزش را در میان ارزهای موجود دارد اما این گونه نیست. با وجود این که این ارز سومین ارز پر معامله در جهان است اما در میان با ارزش ترین پول در جهان رتبه 5 ام را دارد. استرلینگ پول ملی انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی است.

6. دلار جزار کیمن (KYD)

نرخ دلار جزایر کیمن برابر 1.19 دلار است. KYD تنها ارز کارائیب در میان با ارزش ترین پول ها در جهان است. دلیل ارزش این ارز این است که در قلمرو خود مختار بریتانیا این جزیه یی از بهشت‌های مالیاتی جهان و یکی از پنج مرکز بزرگ مالی فرا ساحلی است.

7. یورو اروپا (EUR)

ارزش یورو 1.05 دلار است. نرخ این ارز در طول چندین سال تقویت شده است. دلیل ارزش EUR این است که یورو پول رایج در 19 کشور اروپایی است.

EUR دومین ارز ذخیره‌ای است که حدود 25 درصد از ارزهای کل دنیا را در بر می‌گیرد. پس از دلار آمریکا این ارز دومین ارز پر معامله در جهان است.

8. فرانک سوئیس (CHF)

CHF یکی از قوی‌ترین و با ثبات ترین ارزها در جهان است. جز پر معامله‌ترین پول ها در جهان است که تحت تاثیر تورم قرار نگرفته است.

سوئیس جز ثروتمندترین و با ثبا‌ت‌ترین کشورها در جهان است. سیاست پولی سخت گیرانه و سطوح پایین بدهی فرانک را به یکی از بهترین گزینه‌ها برای سرمایه گذاری تبدیل کرده است.

نرخ سپرده‌ها در این کشور منفی است یعنی افراد برای نگه داری سرمایه شان باید به بانک هزینه پرداخت کنند.

9. دلار آمریکا (USD)

دلار آمریکا بیشترین آمار معامله را در بازار فارکس دارد. به دلیل رهبری اقتصادی که ایالت متحده دارد به عنوان ارز ذخیره جهانی کاربرد دارد و در 85 درصد معاملات فارکس حضور دارد. همه این عوامل دلار امریکا را به  یکی از با ارزش ترین پول ها در جهان تبدیل کرده است.

10. دلار کانادا (CAD)

این ارز ششمین ارز پر معامله و ذخیره شده در جهان است. حدود 5 درصد از معاملات فارکس شامل CAD است.

کانادا دومین منبع بزرگ اورانیوم و ذخایر نفت پس از عربستان صعودی و ونزوئلا است. بنابراین ارز وابستگی زیادی به قیمت نفت دارد. CAD به افتخار پرنده‌ای که روی سکه آن قرار دارد “loonie” نامیده می‌شود.

سخن پایانی

بالا بودن ارزش یک ارز به معنای اقتصاد قوی آن کشور است. ارزش بالای ارز تنها نشان دهنده تحت کنترل بودن فرآیندهای تورمی خواهد بود. در این مطب از امیر تریدر به معرفی 10 ارزی که جز ارزشمندترین پول‌های جهان هستند، پرداختیم. دلار آمریکا با وجود این که پرمعامله ترین و رایج ترین ارز در جهان است اما در رده نهم قرار دارد.

امتیاز دهید