پندینگ اوردر چیست ؟ | انواع پندینگ اردر در فارکس

مفهوم پندینگ اردر برای تریدرهای جدید تا حدودی پیچیده به نظر می‌رسد. چرایی و چگونه استفاده از انواع پندینگ اردر در قیاس با مارکت اردر (سفارشات تجاری بازار) آن‌چنان واضح نیست. در این مقاله سعی می‌کنیم شما را به درستی با انواع پندیگ اردر در فارکس آشنا کنیم، تا استراتژی معاملاتی خود را بهبود ببخشید.

پندینگ اوردر چیست؟ پندینگ اردر به تریدرها کمک می‌کند تا فرآیند ترید را خودکار کنند و در بازار باقی بمانند، اگرچه از پایانه‌های فارکس در لحظه استفاده نکنند. Pending order را می‌توان با اصطلاحات «سفارش در انتظار» یا «سفارش شرطی» ترجمه کرد. به این معنا که سفارش هنوز اتفاق نیفتاده و معامله باز نشده است، ولی شما با تعریف یک شرط، معامله را در یک قیمت خاص که انتظار دارید اتفاق بیفتد باز می‌کنید.

چهار نوع اصلی پندینگ اردر (Pending order) داریم:

بای لیمیت (Buy Limit): اگر می‌خواهید یک جفت ارز را (با باز کردن لانگ پوزیشن) کمتر از قیمت فعلی بخرید، از Buy Limit استفاده می‌شود. به عنوان مثال، EUR/USD در حال حاضر با قیمت 1.2378 ترید می‌شود. حدس می‌زنید که به 1.2300 می‌رسد و سپس صعود خواهد کرد. اگر می‌خواهید سفارش خرید به‌طور خودکار در 1.2300 راه‌اندازی شود، باید از یک پندینگ اردر Buy Limit استفاده کنید. اساساً، این نوع سفارش باعث می‌شود بتوانید با نرخی بهتر از آنچه در حال حاضر موجود است وارد معامله بشوید. یعنی وقتی جفت ارز افت قیمت پیدا می‌کند آن را می‌خرید در حالی که مطمئن هستید پس از آن وارد یک روند صعودی می‌شود.

سل لیمیت (Sell Limit): زمانی که می‌خواهید یک جفت ارز را (با باز کردن یک شورت پوزیشن) در سطحی بالاتر از قیمت فعلی بفروشید، باید از سل لیمیت استفاده شود. مثلاً  GBP/USD در حال حاضر با 1.4531 معامله می‌شود و شما معتقدید که اگر جفت ارز به 1.4700 برسد، حتماً پس از آن کاهش پیدا می‌کند. اگر می‌خواهید بروکر شما یک شورت پوزیشن در 1.4700 وارد کند، باید از پندینگ اردر Sell Limit استفاده کنید. مشابه با بای لیمیت، سل لیمیت هم باعث می‌شود با نرخ مطلوب‌تر از قیمت فعلی بازار وارد معامله شوید.

انواع پندینگ اردر در فارکس | Pending order چیست؟ - فارکس 365
پندینگ اوردر چیست ؟ | انواع پندینگ اردر در فارکس - امیر تریدر

بای استاپ (Buy Stop): یک پندینگ اردر برای خرید یک جفت ارز (با باز کردن لانگ پوزیشن) در سطحی بالاتر از قیمت فعلی است. مثلاً  USD/JPY در حال حاضر با 92.46 ترید می‌شود. شما پیش‌بینی می‌کنید که اگر جفت ارز تا 92.55 بالا رود، یک روند صعودی خواهد داشت (مثلاً سطح مقاومت اصلی شکسته می‌شود). اگر می‌خواهید به طور خودکار یک لانگ پوزیشن با قیمت 92.55 داشته باشید، باید از پندینگ اردر Buy Stop استفاده کنید. با این اردر بای استاپ، همیشه با قیمتی بدتر از قیمت فعلی وارد خرید می‌شوید اما می‌دانید که روند صعودی همچنان ادامه خواهد داشت.

سل استاپ (Sell Stop): نوعی پندینگ اردر است که برای فروش یک جفت ارز (با باز کردن یک شورت پوزیشن) در سطحی کمتر از قیمت فعلی استفاده می‌شود. مثلاً EUR/JPY در حال حاضر با 114.28 معامله می‌شود و شما مطمئن هستید که اگر این جفت به 113.40 کاهش یابد، یک حرکت نزولی قوی ایجاد می‌شود (مثلاً سطح حمایت اصلی شکسته می‌شود). اگر می‌خواهید یک شورت پوزیشن به طور خودکار در 113.40 باز شود، باید از پندینگ اردر Sell Stop استفاده کنید. دستور سل استاپ به این معنی است که شما آماده فروش با قیمتی بدتر از قیمت فعلی هستید چون می‌دانید روند نزولی حتی از این هم بدتر خواهد شد پس بهتر است در همین نقطه بفروشید.

حالا که متوجه شدید پندینگ اوردر چیست، با دردسر کمتری می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. معمولاً پیشنهاد می‌شود از استاپ لاس و تیک پرافیت استفاده کنید، مگر در موارد خاص که مطمئن هستید بازار با روند خاصی صعود یا نزول خواهد داشت که پندینگ اردرها به کارتان خواهد آمد. بهتر است پیش از شروع ترید، دوره آموزش فارکس ما را مشاهده کنید.

امتیاز دهید