سرمایه گذاری در فرانک سوئیس و بررسی آن در جفت ارزهای فارکس

ارز سوئیس

سوئیس یکی از ثروتمند ترین کشورهای جهان است. در سال 2020، این کشور دارای سرانه تولید ناخالص داخلی (GDP) 86601.56 دلار بود. همچنین در سیاست به عنوان یکی از بی طرف ترین و رقابتی ترین‌ اقتصادهای جهان شناخته می‌شود. این عوامل به ارز سوئیس جایگاه امنی در جامعه مالی داده است و سرمایه گذاری در فرانک سوئیس را به انتخاب خوبی تبدیل کرده است.

واحد پول سوئیس فرانک سوئیس (CHF) است. فرانک، واحد پول ملی سوئیس و لیختن اشتاین است. از نظر تعداد معاملات در جهان، فرانک سوئیس رتبه ششم را دارد؛ جفت ارز USD / CHF نیز یکی از پرمعامله ترین جفت ها در جهان است.

فرانک سوئیس به عنوان یک دارایی امن

ارز سوئیس در معاملات بلند مدت همواره انتخابی امن بوده است. در طول بحران بدهی دولتی اروپا در سال 2011، تقاضای زیادی برای فرانک وجود داشت که بانک ملی سوئیس (SNB) مجبور شد واحد پولی خود را با نرخ 1.20 یورو به ازای هر فرانک به یورو متصل کند. این کار به منظور جلوگیری از آسیب دیدن اقتصاد و بخش صادرات این کشور انجام شد.

در مقایسه با سایر داراهای امن مانند طلا، ارز سوئیس در مقیاس بزرگ در دسترس است. این ارز نقدینگی بالایی دارد و توسط اقتصاد قوی سوئیس که خود به عنوان مرکز بانکداری پیشرو در جهان شناخته می‌شود، حمایت می‌شود.

امن بودن فرانک سوئیس در سال 2011 لکه‌دار شد. این اتفاق زمانی بود که سوئیس برای تثبیت اقتصاد خود، واحد پولی خود را به یورو متصل کرد. در نتیجه این موضوع بسیاری از بروکرها و سرمایه گذاران بزرگ ارز خارجی (فارکس) با ضررهای میلیاردی مواجه شدند، سپس اعلام ورشکستگی کردند. از آن زمان، برخی افراد نسبت به سرمایه گذاری در فرانک سوئیس مردد هستند؛ زیرا بانک مرکزی می‌تواند غیرقابل پیش بینی عمل کند.

ETF

سرمایه گذاری در ارز سوئیس با ETF

فرانک سوئیس به این خاطر ثابت دارد که این کشور از تنش های سیاسی دور است. همچنین این کشور موضع گیری بی طرفانه ای در برابر رویدادهای خارجی و عملکرد کشور های غربی در تجارت دارد که باعث ثبات در ارز این کشور شده است. کسانی که به دنبال سرمایه گذاری در فرانک سوئیس هستند می‌توانند به راحتی با صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) این کار را انجام دهند. محبوب ترین ETF برای فرانک سوئیس Invesco CurrencyShares Swiss Franc Trust (FXF) است.

این ETF توسط کارنسی شیرز (CurrencyShares) و برای ردیابی قیمت فرانک سوئیس نسبت به دلار آمریکا طراحی شده است. این ETF دارای مزایایی نسبت به خریدر فرانک سوئیس در بازار فارکس است:

  • خرید آسان: ETF ها را می‌توان با استفاده از حساب‌های بروکر سنتی خریداری کرد.
  • مارجین محتاطانه: ETF ها واجد شرایط حساب‌های مارجین هستند.
  • قیمت کمتر: ETF ها به عنوان اوراق بهادار معامله می‌شوند. این بدان معناست که هزینه‌ها بسیار کمتر از معاملات نقدی بازار ارز است.

معامله و سرمایه گذاری در فرانک سوئیس در بازار فارکس

بازار فارکس یکی دیگر از گزینه‌های خرید فرانک سوئیس است. خرید در فارکس شامل قرض گرفتن یک ارز برای خرید ارز دیگر است. سپس تریدر آن معامله را برای سود یا زیان در آینده می‌بندد. در معاملات بازار فارکس، یکی از محبوب ترین جفت ارزهای سوئیس USD / CHF است. تریدرهایی که نسبت به ارز سوئیس بولیش (bullish) هستند، این جفت ارز را می‌فروشند؛ در این حالت عملاً سفارش را معکوس می‌کند و از دلار آمریکا برای خرید فرانک سوئیس استفاده می‌کنند. این کار با اهرم بسیار بالا تا  1:10000 انجام می‌شود تا در حرکات پیپ کوچک (کسری از سنت) سودهای کلان حاصل شود.

با وجود اینکه ارز سوئیس سرمایه گذاری خوبی در نظر گرفته می‌شود، باید قبل از انجام هر گونه سرمایه گذاری، خطرات آن را به ویژه در هنگام استفاده از اهرم‌ها را در نظر بگیرید.

جفت ارز دلار آمریکا/فرانک سوئیس (USD/CHF)

یکی از جفت ارزهای معروف و اصلی در بازار فارکس جفت ارز دلار آمریکا و فرانک سوئیس است. نماد دلار آمریکا USD و نماد فرانک CHF است و این جفت ارز با علامت USD/CHF نشان داده می‌شود. از میان 100 درصد معاملات بازار فارکس، 4 درصد آن را معاملات جفت ارز دلار آمریکا فرانک تشکیل می‌دهند. به بیان بهتر این جفت ارز در رتبه 5 از لیست جفت ارزهای برتر برای معامله قرار دارد. این جفت ارز یک جفت ارز روندی است؛ به این معنا که روند صعودی یا نزولی آن طولانی است و به تریدر امکان یک معامله ایده‌آل را می‌دهد.

همچنین بخوانید:   چرا باید جفت ارز مینور را معامله کنیم؟

سوالی که مطرح می‌شود این است که کدام سازمان‌ها تنظیم‌کننده نرخ دلار آمریکا و فرانک هستند؟ در پاسخ باید بگوییم که نرخ بهره دلار را فدرال رزرو ایالت متحده تنظیم می‌کند. نرخ بهره ارز فرانک هم توسط بانک ملی سوئیس تنظیم می‌شود ولی نرخ‌های بهره نوسان داشته و دائما درحال کاهش یا افزایش است.

جفت ارز یورو/فرانک سوئیس (EUR/CHF)

جفت ارز مهم دیگری که در بازار فارکس وجود دارد یورو/فرانک سوئیس است که البته یک جفت ارز فرعی به حساب می‌آید. تریدرهای زیادی هستند که به جفت ارهایی که فرانک در یک طرف آن قرار دارد علاقه‌مند هستند و علت آن هم ثبات نرخ فرانک است.

نماد یورو EUR و نماد CHF و جفت ارز یورو/فرانک با علامت EUR/CHF  نشان داده می‌شود. در این جفت ارز یورو، ارز پایه و فرانک ارز مقابل محسوب می‌شود؛ بنابراین اگر قدرت یورو نسبت به فرانک افزایش پیدا کند، یعنی باید برای خرید یک یورو فرانک بیشتری فروخت. برعکس این حالت نیز ممکن است، یعنی اگر قدرت یورو در برابر فرانک کاهش یافت، باید برای یوروهای بیشتری فروخت تا یک فرانک خرید.

امتیاز دهید