آموزش بک تست گیری در متاتریدر 4

بک تست گیری

برای این که بتوانید ریسک خود را برای حضور در بازار کاهش دهید می‌توانید قبل از ورود از استراتژی خود بک تست بگیرید. این کار به شما کمک می‌کند تا اصولی تر کار کنید و در صورتی که سیستم معاملاتی شما ضررده بود آن را اصلاح کنید. به طور کلی یک سیستم یا برنامه قبل از این که به طور گسترده مورد استفاده قرار بگیرد نیاز دارد تا امتحان خودش را پس بدهد. دنیای ترید نیز از این موضوع مستثنی نیست. در این مطلب از امیرتریدر قصد داریم بک تست گیری در متاتریدر را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم.

برای مدت محدود عضویت در کانال VIP رایگان شد!

چند نمونه از رضایتمندی و سود روزانه اعضای کانال VIP، اگه شماهم داخل بروکر حساب واقعی داری همین حالا فرم زیر را پر کن و رایگان عضو کانال VIP شو.

بک تست گیری چیست؟

قبل از این که نحوه Backtest گیری را مورد بررسی قرار دهیم نیاز است تا ابتدا بیشتر با آن آشنا شوید.

بک تست روشی برای مشاهده این موضوع است که یک استراتژی چقدر خوب عمل کرده است. Backtest دوام و نحوه عملکرد یک Strategy را در گذشته بازار بررسی می‌کند. اساس این روش این است که اگر سیستمی در گذشته بازار جواب داده باشد، احتمالا در حالت لایو و آینده بازار نیز جواب خواهد داد.

استفاده از این کار به تریدر این اجازه را می‌دهد تا استراتژی انتخابی خود را به کمک داده‌های تاریخی قبل از به خطر انداختن سرمایه تجزیه و تحلیل کند.

اگر نتایج این آزمون مثبت و سودآور باشد این اطمینان را به معامله گر می‌دهد که استراتژی اساسا درست است و در صورت بازکرن معاملات واقعی سود به همراه خواهد داشت. در مقابل اگر نتایجی کمتر از حد متوسط داشته باشد استراتژی رد می‌شود. بنابراین می‌توان گفت استراتژی‌های معاملاتی پیچیده و متوسط برای اثبات ارزش خود به آزمون‌های بک تست متکی هستند.

بسیاری از معامله گران برای پیاده سازی سیستم معاملاتی خود به دنبال برنامه نویسانی هستند تا ایده آن‌ها را به شکل قابل آزمایش گسترش دهد. برنامه نویس باید این ایده را به زبان اختصاصی میزبانی شده توسط پلتفرم معاملاتی کد کند.

یک بک تست باید تمام هزینه‌های معاملاتی را هر چند ناچیز در نظر بگیرد. زیرا این هزینه‌ها در طولانی مدت جمع می‌شوند و سودآوری سیستم را تحت تاثیر قرار می‌دهند. پس اطمینان حاصل کنید که پلتفرم شما این هزینه‌ها را محاسبه می‌کند.

فواید بک تست

 در ادامه به معرفی فوایدی که گرفتن بک تست دارد می‌پردازیم. این موارد عبارتند از:

  • تسلط به قوانین استراتژی
  • شناخت ماهیت انتظارات در استراتژی
  • ایجاد دیتای لازم برای مدیریت سرمایه
  • کمک به کنترل احساسات

تسلط به قوانین استراتژی

اولین فایده بک تست گیری مسلط شدن بیشتر به قوانینتان است. زمانی که شما در گذشته هزاران بار Strategy خود را در بازار پیاده کرده باشید می‌توانید با چشمان بسته هم به دنبال نقاط مناسب معاملاتی بگردید (البته با کمی اغراق). زیرا هر موردی که برای ما تبدیل به عادت شود می‌توانیم آن را با سرعت بیشتر و خطای کمتر به کار ببریم.

آموزش بک تست گیری

شناخت ماهیت انتظارات در استراتژی

فرض کنید در بک تست مشخص شود که قوانین شما در 80 درصد مواقع درست کار می‌کند. در چنین وضعیتی دیگر نیاز نیست در انتظار سودهای بزرگ باشید. حال اگر بتوانید با سود کوچک هم از معاملات خارج شوید شما در کل برنده خواهید بود. البته به شرطی که ضررهای آن 20 درصد مواقع آنقدر بزرگ نباشد که حسابتان را وارد ضرر کند.

یا مثلا Strategy شما در طول یک ماه فقط دو بار سیگنال خرید داده است. پس نمی‌توانید انتظار داشته باشید که هر روز در مارکت برای شما فرصت معاملاتی وجود داشته باشد.

ایجاد دیتای لازم برای مدیریت سرمایه

برای نوشتن برنامه جامع مدیریت سرمایه نیاز است که شما تکلیف استراتژی خود را در گذشته بازار روشن کرده باشید و برای سوالات زیر پاسخ مناسب پیدا کرده باشید. این سوالات عبارتند از:

بیشترین تعداد ضررهای متوالی شما چقدر است؟

بیشترین مقدار ضررهای متوالی چقدر است؟

تعداد معاملات با سود بسته شده؟

بیشترین مقدار ضرر؟

تعداد معاملات با ضرر بسته شده؟

بیشترین مقدار سود؟

و ….

تا وقتی نتوانید برای این سوالات پاسخ مناسب پیدا کنید چطور می‌خواهید مدریت سرمایه درست انجام دهید؟

کمک به کنترل احساسات

بخشی از موفقیت یک تریدر به کنترل احساسات او بستگی دارد. وقتی یک استراتژی در مراحل بک تست خوب و موفق عمل کرده باشد به معامله گر حس خوبی القا می‌کند و به او اعتماد به نفس می‌دهد و با واقعیت‌های استراتژی اش رو به می‌شود.

مثلا شما متوجه می‌شوید این استراتژی در برهه‌ای از زمان 12 ضرر متوالی داشته است اما باز هم سودآور بوده است. با این وجود مثلا شما 5 معامله باز کرده‌اید و همه آن ها با ضرر بسته‌اید. حال با نگاه به گذشته استراتژیتان باعث می‌شود خودتان را نبازید و بتوانید معاملات بعدی را به درستی مدیریت کنید.

بک تست گیری در متا تریدر4

برای انجام این کار نیاز است که Mt4 را نصب و یک حساب کاربری ایجاد کنید.

در گام بعدی باید اکسپرت یا اندیکاتوری که قصد آزمایش آن را دارید در متاتریدر تعریف کنید. دو روش دارید:

  1. بارگذاری Expert یا Indicator که به صورت اختصاصی کد نویسی شده است.
  2. استفاده از مواردی که در مارکت MQL4 وجود دارد.

در متاتریدر 4 می‌توانید بدون نصب هیچ گونه برنامه اضافه‌ای اقدام به بک تست گیری اتوماتیک از اندیکاتور یا اکسپرت دلخواهتان کنید.

در صورتی که قصد خرید دارید به سایت Mql4.com مراجعه و پس از ثبت نام Expert یا Indicator مناسب با Mt4 و Mt5 مد نظرتان را دانلود کنید. پس از خرید و نصب در صورتی که از قبل متاتریدر را نصب داشته باشید بر روی آن اعمال می‌شود.

اگر نسخه دانلودی Expert را دارید به متاتریدر 4 مراجعه کنید. از گزینه File بر روی گزینه Open Data file کلیلک کنید.

بک تست در متاتریدر 4 مرحله اول

فایل را طبق عکس در مسیر  Expert> MQL4 قرار دهید.

آموزش بک تست گیری در متاتریدر 4 - امیر تریدر

بعد از این کار با فشردن دو کلیک وارد تنظیمات مرتبط با اندیکاتور شوید سپس تنظیمات دلخواهتان (جفت ارز، تایم فریم، انتخاب بازه زمانی) را ایجاد و سپس بر روی Start کلیک کنید و منتظر بمانید تا نتیجه به شما نمایش داده شود.

بک تست در متاتریدر 4 مرحله سوم
2.8/5 (5 امتیاز)