10 الگوی نموداری برتری که هر تریدری باید بداند

یکی از مهم‌ترین و جدایی‌ناپذیرترین مواردی که در تحلیل تکنیکال وجود دارد، الگوی نموداری است. تریدر می‌تواند به وسیله 10 الگوی نموداری برتر حرکات قیمتی را به شکل بهتری پیش‌بینی کند و روند بازار را به درستی تشخیص بدهد. البته تریدر برای اینکار باید بتواند به این 10 الگو تسلط پیدا کند. درواقع اینکه یک تریدر بتواند الگوی نموداری را به درستی تشخیص دهد یک مزیت محسوب می‌شود و باعث می‌شود نسبت به سایرین برتری پیدا کند. البته دوباره می‌گوییم که صرف شناخت این الگوها کمکی به تریدر نمی‌کند و او باید به صورت کامل به آنها اشراف و تسلط داشته باشد. در ادامه 10تا از برترین الگوهای نموداری که هر ریدر باید بشناسد را معرفی می‌کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

الگوی نموداری به چه معناست؟

پیش از آنکه 10 الگوی نموداری برتر را معرفی کنیم، بهتر است یک تعریف مختصر از الگوهای نموداری ارائه دهیم. الگوی نموداری به شکلی در نمودار قیمتی گفته می‌شود که می‌توان به وسیله آن با توجه به رفتار قیمت در گذشته، حرکات قیمتی در آینده را پیش‌بینی کرد. درواقع تحلیل الگوی نموداری به این معناست که حرکات الگوها مبتنی بر تکرار تاریخ است. یعنی درصورتی که قیمت یک دارایی در گذشته به شکل مداوم یک رفتار ثابت را نشان دهد، به احتمال زیاد در آینده نیز همان رفتار را نشان می‌دهد. الگوی نموداری زمانی می‌تواند به تریدر کمک کند که بداند در حال نگاه کردن به چه چیزی است و چه چیزی می‌خواهد.

شاید برای شما این سوال پیش آمده که بهترین الگوی نموداری کدام است؟ پاسخ به این سوال سخت است. نمی‌توان به صورت قاطع گفت که این الگوی نموداری بهترین است. زیرا هر یک از الگوها برای نشان دادن روندهای مختلفی استفاده می‌شود. الگوهای نموداری معمولا در در کندل استیک یا همان نمودار شمعی استفاده می‌شود. چون این نوع نمودار باز و بسته شدن معاملات در یک بازه زمانی خاص را به شکل آسان‌تری به تریدر نشان می‌دهد. هر الگویی کارایی مخصوص به خود را دارد؛ به عنوان مثال بعضی از الگوها برای بازارهای پرنوسان و بعضی دیگر از آنها برای بازار رنج مناسب هستند. با وجود آنکه الگوهای نموداری متعددی وجود دارد تصمیم گرفتیم در ادامه 10 الگوی نموداری برتر را به شما معرفی کنیم.

انواع الگوهای نموداری کدام است؟

به صورت کلی الگوهای نموداری به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  1. الگوهای ادامه دهنده: این نوع الگو نشان از ادامه دار بودن روند دارد.
  2. الگوهای بازگشتی: این نوع الگو نشان دهنده تغییر روند است.
  3. الگوای دوطرفه: این الگو نیز یک بازار پرنوسان و بدون ثبات را نشان می‌دهد. در این نوع الگو قیمت ممکن است به هر جهتی حرکت نماید.

شناختن انواع الگوی نموداری به شما کمک می‌کند تا حرکات قیمتی را بتوانید پیش‌بینی کنید و جهت بازار را تشخیص دهید. البته یک نکته مهم را در نظر بگیرید. الگوهای نموداری تنها یک نشانه هستند که ممکن است اتفاق بی‌افتد و تضمین شده نیستند.

1.انواع الگوها نموداری

(Head and Shoulders)

 

انواع الگوها نموداری

اولین الگوی نموداری که تصمیم داریم بررسی کنیم الگوی سر و شانه است. در این الگو یک قله یا سقف بزرگ و دو قله کوچکتر در هر طرفش دارد. زمانی که این الگو دیده می‌شود، تریدر باید انتظار تغییر روند صعودی به نزولی را داشته باشد. بنابراین این الگو یک الگوی بازگشتی است. به طور معمول قله‌ اول و آخر از قله وسطی کوچکتر هستند ولی هر سه قله به سطح حمایت که خط گردن هم شناخته می‌شود، برمی‌گردند. وقتی قله سوم با خط گردن یا سطح حمایتی برخورد کرد، می‌توان انتظار شروع یک روند نزولی را داشت.

2. الگوی دو قله یا دو سقف (Double Top)

 

الگوی دو قله یا دو سقف

دومین الگو از 10 الگوی نموداری برتر، الگوی دو سقف است. این الگو نیز یک الگوی بازگشتی است و اگر در چارت نمایان شد، باید انتظار تغییر روند داشت. زمانی که قیمت تا یک حد معینی بالا برود و سپس سقوط کند و مجددا تا همان سطح مقاومت قبلی بالا رفته و دوباره تا سطح حمایت قبلی پایین بیاید، باید انتظار شروع یک روند نزولی شدید را داشت.

3. الگوی دو دره یا دو کف (Double Bottom)

 

الگوی دو دره یا دو کف

این الگو کاملا برعکس الگوی قبلی یعنی الگوی دو قله است. به بیان بهتر در این الگو قیمت تا سطح حمایت کاهش پیدا می‌کند و سپس تا سطح مقاومت بالا می‌رود. پس از آن مجددا تا سطح حمایت ریزش پیدا کرده و دوباره تا مقاومت بالا می‌رود. در این حالت احتمال وقوع یک روند صعودی قوی وجود دارد. پس متوجه می‌شویم که این الگو نیز یکی از انواع الگوهای بازگشتی است. از آنجایی که این الگو پایان روند نزولی و آغاز روند صعودی را نشان می‌دهد به آن الگوی بازگشتی صعودی هم می‌گویند.

4. الگوی کف گرد (Rounding Bottom)

 

الگوی کف گرد

از دیگر الگوهای نموداری برتر الگوی کف گرد است. این الگو معمولا نشان دهنده پایان یافتن روند نزولی و شروع روند صعودی است. بنابراین این الگو نیز یک الگوی بازگشتی محسوب می‌شود. کف گرد به طور معمول بعد از یک روند نزولی طولانی مدت ایجاد می‌شود و احتمال تغییر روند به سمت صعودی دارد. تریدرها در این الگو غالبا در دو نقطه معامله می‌کنند؛ یکی زمانی که قیمت نزدیک به کف نمودار است و دیگری وقتی که قیمت از سطح مقاومت عبور می‌کند.

5. الگوی کنج (Wedge Pattern)

 

الگوی کنج

زمانی که حرکت قیمت دارایی میان دو خط مورب قرار می‌گیرد الگوی کنج تشکیل می‌شود. الگوی کنج خود به دو نوع کنج صعودی یا افزایشی و کنج نزولی یا کاهشی تقسیم می‌شود که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم. الگوی کنج یک الگوی بازگشتی است و احتمالا روند فعلی بازار را تغییر می‌دهد.

الگوی کنج صعودی

الگوی کنج صعودی الگویی است که بین دو خط مورب یا همان خطوط حمایت و مقاومت قرار دارد و به سمت بالا حرکت می‌کند. در این الگو شیب خط حمایت از شیب خط مقاومت تندتر است. به طور کلی زمانی که این الگو تشکیل می‌شود می‌توان این انتظار را داشت که قیمت دارایی سطح حمایت را بشکند و نزول شدیدی تجربه کند.

الگوی کنج نزولی

الگوی کنج نزولی کاملا برعکس کنج صعودی است. یعنی قیمت دارایی بین دو خط مورب که همان سطوح حمایت و مقاومت هستند و رو به پایین حرکت می‌کند. در این الگو شیب خط مقاومت از شیب خط حمایت تندتر ست. با پدیدار شدن این الگوی نموداری می‌توانیم انتظار تغییر روند از نزولی به صعودی را داشته باشیم.

6. الگوی فنجان و دسته (Cup and Handle)

 

الگوی فنجان و دسته

ششمین الگو از 10 الگوی نموداری برتر الگوی الگوی فنجان و دسته است. این الگو از دسته الگوهای ادامه دهنده محسوب می‌شود و متشکل از الگوی کف گرد و الگوی کنج است. درواقع قسمت فنجان این الگو شبیه الگوی کف گرد و قسمت دسته آن شبیه الگوی کنج است. این الگو در روند صعودی شکل می‌گیرد و نشان دهنده ادامه یافتن روند صعودی است. این الگو یک دوره کوتاه از احساسات نزولی بازار را نشان می‌دهد ولی در نهایت پس از تکمیل الگو، روند صعودی ادامه پیدامی‌کند. بعد از آنکه قسمت کف گرد یا همان فنجان الگو تشکیل شد، به احتمال زیاد قیمت یک اصلاح موقت می‌خورد و قسمت دسته را تشکیل می‌دهد. در نهایت نیز قیمت دارایی از اصلاح کوتاه مدت خود خارج و روند صعودی را ادامه خواهد داد.

7. الگوی پرچم (Pennant or Flag)

 

الگوی پرچم

الگوی پرچم زمانی تشکیل می‌شود که یک دارایی بعد از آنکه روند صعودی یا نزولی را طی کرد، به یک ثبات قیمت می‌رسد. پس از آنکه قیمت دارایی وارد ثبات شد، پس از مدتی مجددا روند قبلی خود را ادامه می‌دهد. درواقع می‌توان این الگو را در دسته الگوهای تداومی قرار داد. الگوی پرچم به عبارت بهتر یک مکث موقتی را در زمان فعال بازار نشان می‌دهد. از موارد ضرروی برای ایجاد این الگو این است که قیمت پیش از تشکیل الگو یک حرکت تند و شدیدی داشته باشد که به آن میله پرچم می‌گویند. پس از آن بازار وارد یک مکث موقت می‌شود و دوباره به روند پیشین ادامه می‌دهد.

8. الگوی مثلث صعودی (Ascending Triangle)

 

الگوی مثلث صعودی

از دیگر الگوهای ادامه دهنده آن هم از نوع صعودی، الگوی مثلث صعودی است. زمانی که این الگو در نمودار شکل می‌گیرد می‌توان انتظار داشت که روند صعودی مسیر خود را ادامه دهد. برای ترسیم این الگو باید در امتداد سقف نوسانات یک خط افقی (مقاومت) و در امتداد کف نوسانات خط مورب (حمایت) ترسیم کرد. ترکیب این دو خط، الگویی مانند مثلث ایجاد می‌کند که به آن مثلث صعودی می‌گوییم.

9. الگوی مثلث نزولی (Descending Triangle)

 

الگوی مثلث نزولی

نهمین الگو از 10 الگوی نموداری برتر، الگوی مثلث نزولی است. این الگو نیز مانند الگوی مثلث صعودی در دسته الگوهای ادامه دهنده قرار دارد. منتها این الگو در جهت نزولی تشکیل می‌شود و حااکی از ادامه دار بودن روند نزولی است. با استفاده از این الگو می‌توان با خیال راحت‌تری معاملات فروش در جهت کاهش قیمت باز کرد. برای ترسیم الگوی مثلث نزولی باید خط مقاومت در جهت سقف نوسانات و خط حمایتی به شکل افقی در جهت کف نوسانات ترسیم کرد.

10. الگوی مثلث متقارن (Symmetrical Triangle)

 

الگوی مثلث متقارن

از دیگر الگوهای ادامه دهنده، الگوی مثلث متقارن است. این الگو نیز دو نوع صعودی و نزولی دارد. زمانی که این الگو در نمودار شکل می‌گیرد، می‌توان انتظار داشت که نمودار در همان جهت به مسیر خود ادامه دهد. تفاوتی که این الگو با الگوی مثلث دارد این است که شکل مثلث فرق دارد. درواقع مثلث متقارن، تاحدودی شبیه یک مثلث متساوی‌الساقین است ولی الگوی مثلثی همانطور که دیدیم، شبیه مثلث قائم‌الزاویه بود. کارکرد این الگو با الگوی مثلث تفاوتی ندارد. یعنی اگر در روند صعودی تشکیل شود، مدتی باعث تثبیت قیمت شده و دوباره به روند صعودی ادامه می‌دهد.

جمع بندی

در انتهای این مطلب و به عنوان جمع بندی مطالبی که گفتیم باید بگوییم که در تحلیل تکنیکال چیزی که اهمیت دارد شناخت الگوی نموداری برتر است. البته همانطور که در متن هم اشاره کردیم، صرف شناخت کافی نیست و تریدر برای آنکه بتواند آینده حرکات قیمتی را پیش‌بینی کند باید به آنها اشراف کاملی داشته باشد.

2.5/5 (2 امتیاز)