3 نکته کلیدی در مدیریت سرمایه

3 نکته کلیدی در مدیریت سرمایه

ترید و سرمایه‌گذاری یکی از بخش‌های مهم و پرریسک در دنیای مالی است که برای هر معامله گر اهمیت بسیار زیادی دارد. در این بازار پر ریسک، داشتن دانش و مهارت‌های مدیریت سرمایه امری حیاتی به منظور ایجاد سود و کاهش ریسک است. در این مقاله با هدف معرفی 3 نکته کلیدی در مدیریت سرمایه در ترید، سعی داریم از مهم ترین بخش ها در مدیریت سرمایه آگاه بشویم و راهکارهایی برای بهبود عملکرد در این زمینه را بررسی کنیم.

مدیریت سرمایه، بیشتر از یک فرآیند مکانیکی برای تصمیم‌گیری درباره سرمایه‌گذاری است. این یک هنر و علم است که نیاز به شناخت عمیق در مورد رویدادهای بازاری، تحلیل دقیق و برنامه‌ریزی دارد. از طرف دیگر، درک و کنترل ریسک‌ها، پیش‌بینی تغییرات بازار و مدیریت احساسات و استرس نیز جزء مهم این فرآیند می‌باشد.

در نهایت، هدف این مقاله ارائه راهنمایی جامع و عملی برای معامله گران است که با مدیریت صحیح سرمایه، بتوانند در مسیر موفقیت در بازارهای مالی قدم بردارند، چون که بدون داشتن دانش مدیریت سرمایه موفقیت در بازار مالی غیرممکن است!

مدیریت سرمایه و رشد سرمایه

نکته اول : پلن مدیریت سرمایه

این نکته را همیشه به خاطر بسپارید که هر تریدر بلا استثنا دارای یک پلن و برنامه دقیق برای ترید کردن است که بخشی از آن داشتن پلن مدیریت سرمایه است. این پلن باید شامل استراتژی‌ها، اهدافی باشد که برای مدیریت بهینه سرمایه و کنترل ریسک‌ها طراحی شود. در زیر به موارد مهمی که یک پلن مدیریت سرمایه دارد اشاره می‌کنم:

 • تعیین اهداف:
  نوشتن اهداف مالی و زمانبندی مشخص برای رسیدن به آنها از جمله اولین قدم‌ها در یک پلن مدیریت سرمایه است یک مثال بزنم: میخواهم در ماه جاری 10 درصد روی اصل سرمایه ام سود کسب کنم، این هدف شروع یک پلن مدیریت سرمایه است، داشتن اهدف باعث میشود که شما میزان رشد سرمایه و روند معامله خود را بر روی حساب بررسی کنید و داخل یک چهارچوب معامله کنید.
 • تعیین میزان ریسک قابل تحمل:
  باید حداکثر میزان ریسک مالی که می‌توانید روی حساب بپذیرید را مشخص کنید، این هدف به منظور مدیریت ریسک در هر معامله است. این عدد باید با سطح تحمل روانی شماهم مطابق باشد تا احساسی و یا مضطرب نشوید.
 • استراتژی‌های ورود و خروج:
  نوشتن استراتژی‌هایی برای ورود به معاملات مانند: نقطه ورود، هدف سود و توقف زیان و استراتژی‌های خروج از معاملات مانند: هدف سود و توقف زیان، باعث میشود تا تعداد ورود و میزان حجم معامله شما مشخص شود، به طور مثال اگر قرار باشد روی هر معامله نیم درصد حساب را ریسک کنید و استراتژی ورود شما به گونه ای طراحی شده باشد که 2 ورود در هر معامله داشته باشید باید در هر ورود نصف، نیم درصد  مشخص شده را وارد شوید. 

احساسات در مدیریت سرمایه

نکته دوم: تحمل و کنترل احساسات

مدیریت سرمایه و کنترل احساسات به‌طور مستقیم در حین معامله مرتبط هستند و تأثیر بسیار زیادی بر روی هم دیگه دارند. در زیر به برخی از تاثیرات مدیریت سرمایه بر روی احساسات اشاره می‌کنم:

 • تمرکز بر روی اصل معامله:
  شما نمیتوانید در حین ورود به معامله در مورد همه چیز تصمیم بگیرید این موضوع باعث میشود کیفیت تصمیمات شما پایین بیاید و در حین معامله رو اصل مدیریت تمرکز نداشته باشید، داشتن مدیریت سرمایه باعث میشود شما روی اصل مدیریت معامله تمرکز کنید و تصمیمات تکراری را حذف کنید.
 • آمادگی از دست دادن:
  زمانی که شما خود را برای از دست دادن بخشی از سرمایه آماده کردید و روی آن ریسک میکنید، از حین معامله کمتر مضطرب خواهید بود یعنی به ذهن خود اعلام کردید که قرار است توی این معامله نیم درصد ریسک کنم پس ممکن است از دست برود،و همین موضوع باعث میشود کنترل بیشتری روی خود داشته باشید.
 • تصمیمات خوب در شرایط استرسی:
  زمانی که بازارها تحت تأثیر وضعیت استرس‌آور قرار دارند، و نوسان های شدیدی دارد تحمل احساسات و کنترل معامله سخت میشود، داشتن مدیریت سرمایه باعث میشود تا در هر شرایط بازار شما طبق برنامه خود عمل کنید و فشار کمتری متحمل شوید.

نکته سوم: اصل بقا

بقا” این کلمه رو باید توی ذهنتون همیشه به یاد داشته باشید و باید قبل از ورود به هر معامله هم بهش فکر کنید به این دلیل که در بازارهای مالی شما ابتدا باید باقی بمانید تا پیشرفت کنید، این کلمه بر روی این تأکید دارد که افراد یا شرکت‌های موفق در بازارهای مالی نیاز دارند تا در برابر چالش‌ها، نوسانات و شرایط مختلف بازار مقاومت داشته باشند که مهم ترین اصل این مقاومت و بقا، داشتن مدیریت سرمایه است!

جمع‌بندی:

مدیریت سرمایه یک فرایند چندجانبه است که توانایی مدیریت ریسک، داشتن تنوع در سرمایه‌گذاری و کنترل احساسات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این موارد همگی به عنوان مبنای تصمیم‌گیری‌ها و استراتژی‌ها در دنیای معامله گری، مهم هستند. داشتن تعادل بین این سه مورد، کلید موفقیت و پیشرفت در بازارهای مالی است. با تمرکز بر این نکات اصلی، معامله گران می‌توانند پایداری مالی و رشد خود را تضمین کنند.

منابع:
admiralmarkets

امتیاز دهید