فایننس چیست؟ نگاهی به تاریخچه و انواع آن

در تعریف و بررسی فایننس باید بگوییم که به عنوان مدیریت مالی تعریف می‌شود. finance یا مدیریت مالی شامل فعالیت‌هایی مانند سرمایه گذاری، استقراض، وام دادن، بودجه بندی و پس انداز است. فاینانس 3 دسته اصلی دارد که عبارت است از: 1. مدیریت مالی عمومی یا دولتی  2. شرکتی و 3. مدیریت مالی شخصی

البته دسته‌بندی‌های متنوع دیگری هم دارد ولی در این مطلب تنها به این سه دسته می‌پردازیم. برای آنکه فاینانس را بهتر درک کنیم نگاهی به تاریخچه finance می‌اندازیم و سپس انواع آن را بررسی می‌کنیم. همراه ما باشید.

فایننس به چه معناست؟

اکثر مردم تصور می‌کنند که finance همان پول است در حالی که مدیریت مالی چیزی بیشتر از پول نقد است. در حالی که پول، پول رایج یک کشور است که از آن برای بسیاری از تراکنش‌های مالی استفاده می‌شود، فایننس مربوط به تخصیص دارایی و مدیریت منابع پولی می‌شود.

مدیریت مالی به فرآیند جمع‌آوری وجوه یا سرمایه برای هر نوع هزینه گفته می‌شود. معمولا مصرف‌کنندگان، شرکت‌های تجاری و دولت‌ها بودجه لازم برای انجام مخارج، پرداخت بدهی‌های خود یا انجام برخی از معاملات را ندارند و باید برای به دست آوردن پول مورد نیاز برای عملیات خود، وام بگیرند یا سهام بفروشند.

از طرف دیگر، پس‌اندازکنندگان و سرمایه گذاران، وجوهی را جمع‌آوری می‌کنند که اگر از آنها استفاد بهینه و مولد بشود، می‌تواند برای سرمایه گذاران سود به دست آورد. این پس‌اندازها ممکن است در قالب سپرده‌های پس‌انداز، سهام پس‌انداز و وام، یا مطالبات بازنشستگی و بیمه انباشته شوند. زمانی که از این سرمایه وام با بهره اعطا می‌شود یا در سهام سرمایه گذاری می‌شود، به عنوان یک منبع برای سرمایه گذاری به حساب می‌آید. finance هم فرآیند هدایت این وجوه در قالب اعتبار، وام یا سرمایه به سمت آن واحدهای اقتصادی است که به آن نیاز دارند یا می‌توانند از آن بیشترین استفاده را ببرند.

در این میان موسساتی وجود دارند که این وجوه پس اندازکنندگان را به کاربرانی که به آن نیاز دارند انتقال می‌دهند. به این موسسات واسطه‌های مالی گفته می‌شود. واسطه‌های مالی شامل بانک‌های تجاری، بانک‌های پس انداز، موسسات غیربانکی مثل اتحادیه‌های اعتباری، شرکت‌های بیمه، صندوق‌های بازنشستگی، شرکت‌های سرمایه گذاری و شرکت‌های مالی می‌شود.

تاریخچه finance

مبحث فایننس یا تامین منابع مالی یه عنوان یک موضوع تئوری جدا از مبحث اقصاد، در دهه‌های 1940 و 1950 و با آثار افردی همچون هری مارکوویتز، ویلیام اف شارپ، فیشر بلک و مایرون اسکولز به وجود آمد. برای بررسی تاریخچه finance بهتر است به دوره‌های خیلی قبل برگردیم. در گذشته نیز حوزه‌های خاصی از امور مالی همچون بانکداری، وام‌دهی و البته سرمایه‌گذاری، از زمان طلوع تمدن وجود داشت و به تدریج با تغییراتی که در آن ایجاد شد به شکل امروزی خود درآمد.

برای بررسی تاریخچه مدیریت مالی باید به دوران سومریان برگردیم یعنی حدود 1800 سال پیش از میلاد مسیح. در آن زمان معاملات مالی در قانون بابل حمورابی رسمیت یافت. قانون حمورابی قواعد مالکیت یا اجاره زمین، استخدام نیروی کار کشاورزی و اعتبار را تنظیم می‌کرد. درسته. در آن زمان هم وام وجود داشت و بهره دریافت می‌شد. بسته به اینکه شخص غلات یا نقره قرض می‌کرد، نرخ بهره او متفاوت بود.

تا سال 1200 قبل از میلاد، از پوسته‌های کاوری (cowrie shells) به عنوان نوعی پول در چین استفاده می‌شد. پول سکه‌ای در هزاره اول پیش از میلاد معرفی شد. کرزوس پادشاه لیدیا (ترکیه کنونی) از اولین کسانی بود که حدودا سال 564 قبل از میلاد سکه‌های طلا ضرب کرد و به گردش درآورد.

در روم باستان، سکه‌ها در زیرزمین معابد ذخیره می‌شد، چون کاهنان یا کارگران معبد صادق‌ترین، مؤمن‌ترین و امن‌ترین افراد برای حفاظت از دارایی‌ها محسوب می‌شدند. همچنین معابد پول قرض می‌دادند و به عنوان مراکز مالی شهرهای بزرگ عمل می‌کردند.

finance

بررسی انواع فایننس

در ابتدا به این موضوع اشاره کردیم که فایننس انواع مختلفی دارد و ما تصمیم داریم به سه نوع مهم آن در این مطلب بپردازیم.

1.      فایننس دولتی یا عمومی (Public Finance)

این نوع از finance به صورت عمده در بخش دولتی تأمین مالی می‌شود. ارزیابی نقش دولت در اقتصاد به اندازه هزینه‌های روزمره مردم اهمیت دارد، به این دلیل که سرمایه گذاری در بخش دولتی برای بهبود وضعیت اقتصادی و توسعه کشور بسیار مهم است.

2.      فایننس مالی شخصی (Personal Finance)

هر شخصی در زندگی خود روزانه تراکنش‌های زیادی انجام می‌دهد و این بخشی از زندگی روزمره همه است. برنامه‌ریزی مالی شخصی به طور کلی شامل تجزیه و تحلیل موقعیت مالی فعلی یک فرد یا یک خانواده، پیش‌بینی نیازهای کوتاه مدت و بلندمدت و اجرای برنامه‌ای برای برآورده کردن این نیازها در چارچوب محدودیت‌های مالی فردی است. امور مالی شخصی تا حد زیادی به درآمد، نیازهای زندگی و اهداف و خواسته‌های فردی بستگی دارد.

دلایلی وجود دارد که فایننس یا رعایت مدیریت مالی را برای همه ضروری می‌کند. این دلایل عبارت است از:

  • برآورده کردن پول و نیازهای امنیتی
  • کمک به پس انداز، بودجه بندی و هزینه کردن
  • افزایش نقدینگی
  • جلوگیری از بدهی‌های غیرقابل مدیریت
  • کمک به رشد دارایی‌ها

3.      فایننس شرکتی (Corporate Finance)

این نوع از مدیریت مالی با منابع تامین مالی ساختارهای شرکتی سروکار دارد. کسب‌وکارها به روش‌های مختلفی اعم از سرمایه‌گذاری‌های سهام تا ترتیبات اعتباری، تأمین مالی می‌کنند. یک شرکت ممکن است از بانک وام بگیرد یا یک خط اعتباری ترتیب دهد. مدیریت منابع مالی و مدیریت صحیح بدهی می‌تواند به توسعه و سودآوری شرکت کمک کند.

استارت‌آپ‌ها ممکن است از سرمایه‌گذاران نیک‌اندیش (سرمایه‌گذارانی که در مدیریت شرکت دخالتی ندارند) یا سرمایه‌گذاران خطرپذیر در ازای درصدی از مالکیت، سرمایه دریافت کنند. اگر شرکتی بتواند رشد کند و به شرکت سهامی عام شود، می‌تواند در بورس اوراق بهادار سهام منتشر کند. این عرضه سهام میزان زیادی از پول نقد را به یک شرکت وارد می‌کند. معمولا در شرکت‌ها شخصی برای مدیریت مالی حضور دارد که در مورد نحوه استفاده و مدیریت پول یک شرکت تصمیم‌گیری می‌کند.

سخن نهایی

در پایان این مطلب باید بگوییم که هرکسی باید فایننس یا مدیریت مالی را در زندگی خود رعایت کند. فاینانس مبحثی ست که نه تنها در زندگی شخصی افراد بلکه در سطح شرکتی و حتی گسترده‌تر از آن در سطح دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. finance در مبحث تریدینگ نیز بسیار مهم است.

امتیاز دهید