شاخص نزدک چیست؟ چگونه این شاخص را مورد معامله قرار دهیم؟

نزدک، داو جونز و S&P 500 جز پر مخاطب‌ترین شاخص‌ها در ایالات متحده هستند. که در بازارهای مالی در مورد آن‌ها زیاد صحبت می‌شود. در این قسمت از امیر تریدر قصد داریم به شاخص نزدک در متاتریدر پرداخته و بهترین بروکرهایی که به کمک آن می‌توانید این شاخص را مورد معامله قرار دهید را معرفی می‌کنیم.

نزدک (Nasdaq) چیست؟

فرابورس نزدک آمریکا بزرگ‌‌ترین بازار الکترونیک جهان در قلب آمریکا است. مقر اصلی بورس نزدک، در میدان تایمز شهر نیویورک است. واژه Nasdaq بر گرفته از کلمه National Association of Securities Dealers Automated Quotations به معنای سامانه اعلام قیمت خودکار انجمن ملی اوراق بهادار است. این بازار در 8 فوریه 1971 توسط انجمن ملی معامله گران اوراق بهادار ایجاد شد. بورس نزدک در این سال به عنوان اولین بورس آنلاین فعالیت خود را شروع کرد. قبل از ایجاد Nasdaq معاملات سهام به صورت تلفنی انجام می‌شد. در ابتدای شروع کار نزدک فقط یک کامپیوتر وجود داشت و عملا ارتباطی بین خریداران و فروشندگان وجود نداشت.

نزدک از نظر امنیتی مانند سیستم کنترل برق ایالت متحده آمریکا از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است اما این به معنای غیر نفوذ بودن آن نیست. با این که نزدک یک بار هک شده است اما همچنان جز امن‌ترین سیستم‌های اینترنتی مبادلات ارزی به حساب می‌آید.

نماد نزدک در فارکس شامل 3700 کمپانی شامل شرکت‌های ارتباطی، مخابراتی، حمل و نقل و خدمات مالی است و بر خلاف وال استریت و بورس نیویورک یک بازار کاملا الکترونیکی است. این بازار در طول شبانه روز 6 و نیم ساعت از تایم کاری را به خود اختصاص می‌دهد و شروع آن از ساعت 9:30 صبح به وقت ایالت متحده آمریکا است.

شاخص نزدک

تاریخچه ایجاد نزدک

معاملات بورس و اوراق بهادار آمریکا تا سال 1987 به صورت تلفنی صورت می‌گرفت ولی بعد از آنکه حادثه دوشنبه سیاه در اکتبر 1987 رخ داد، دیگر معامله گران به تلفن‌های خود جواب نمی‌دادند و همین موضوع باعث شد تا شیوه تلفنی از دور خارج شود و به جای آن معاملات به شکل الکترونیکی انجام شد.

برای آنکه معامله گری به صورت الکترونیکی آسان شود، نزدک یک سیستم کامپیوتری ایجاد کرد که آخرین و جدیدترین قیمت‌های پیشنهادی برای خرید و فروش در بازار را به معامله گران و سرمایه گذاران ارائه می‌داد. بنابراین بروس نزدک هیچ مکان فیزیکی برای معامله گری ندارد و تمامی معاملات در آن به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

به همین دلیل است که گفته می‌شود شاخص نزدک اولین بازار بورس و اوراق بهادار در جهان بود که به صورت کامل به شکل الکترونیکی فعالیت می‌کرد. درواقع این بازار از شبکه‌های یارانه‌ای تشکیل شده است و بعد از بورس نیویورک، دومین بازار سهام جهان شناخته می‎شود.

  • در سال 2002، نزدک به یک شرکت کاملاً مستقل و سهامی عام تبدیل شد.
  • در سال 2006، به یک بورس اوراق بهادار ملی ثبت شده در SEC تبدیل شد.
  • در سال 2007، با گروه صرافی اسکاندیناوی OMX ترکیب شد و به گروه Nasdaq OMX تبدیل شد.

نزدک کامپوزیت یا Nasdaq Composite

Nasdaq Composite شاخصی است که بر اساس ارزش بازار یا ارزش شرکت‌های دارای سهام در بورس نزدک وزن می‌شود. این به این معنی است که مقدار هر جز در شاخص با توجه به اندازه آن بازار در پایان وقت معاملاتی محاسبه می‌شود. بنابراین شرکت‌هایی با ارزش بازار بیشتر تاثیر بیشتری بر ارزش کل شاخص دارد.

وزن هر شاخص با توجه به فرمول زیر محاسبه می‌شود:

100*(شاخص کل سرمایه بازار/  مولفه بازار سرمایه) = وزن

نزدک کامپوزیت به عنوان یک شاخص فناوری شناخته می‌شود اما شامل سهام سایر بخش‌ها نیز می‌شود. در 5 نوامبر 2021 شاخص نزدک بازده ده ساله 29.02 درصدی داشت. که وزن صنعت اوراق بهادار آن شامل:

فناوری 48.39%، مخابرات 4.18%، مراقبت های بهداشتی 10.04%، مالی 5.19%، املاک و مستغلات 1.21%، اختیار مصرف کننده 20.35%، کالاهای اصلی مصرف کننده 2.59٪، صنعتی 6.14%، مواد اولیه 0.43٪، انرژی 0.73% و خدمات رفاهی 0.75% بود.

پنج اوراق بهادار بزرگ از نظر وزن در نزدک کامپوزیت تا 5 نوامبر 2021 عبارت‌اند از:

اپل (Apple)

مایکروسافت (Microsoft)

آمازون (Amazon)

آلفا بت (Alphabet)

پلتفرم متا (Meta platform)

عملکرد شاخص نزدک

به گفته مورنینگ استار، شاخص ترکیبی نزدک در متاتریدر بازدهی سالانه 15.4 درصدی را طی 10 سال منتهی به 28 آوریل 2022 ایجاد کرده است. کاهش 9.1 درصدی از این Index در سه ماهه اول 2022، بدترین کاهش شاخص نزدک از زمان زیان 14.2 درصدی سه ماهه اول 2020 به دلیل شیوع ویروس کوئید 19 بود. کاهش 12 درصدی نزدک در آوریل 2022 نیز بدترین افت آن از زمان کاهش 17.4 درصدی از اکتبر 2008 که اوج بزرگ ترین بحران مالی در جهان بود، است.

از آنجایی که نزدک کامپوزیت تحت سلطه بخش فناوری است، عملکرد آن نسبت به شاخص‌های S&P 500 یا Dow Industrials بی ثبات‌تر است.

عملکرد شاخص نزدک

تفاوت‌ها و شباهت‌های نزدک 100 با نزدک کامپوزیت

Nasdaq Composite شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با شاخص نزدک 100 دارد. Nasdaq-100 یک شاخص تخصصی است که در سال 1985 شروع به کار کرد و شامل 102 بورس اوراق بهادار از 100 شرکت بزرگ غیر مالی ایالت متحده و بین المللی است. بنابراین شاخص عملکرد این شرکت‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد و این شرکت‌ها شامل تمامی صنایع به جز حوزه مالی هستند. این Index اهمیت زیادی در اقتصاد ایالت متحده ایفا می‌کند.

شاخص نزدک مرکب یا (Nasdaq Composite)

شاخص نزدک کامپوزیت از این جهت با نزدک100 فرق دارد که همه شرکت‌ها و سهام داخلی و خارجی بازار نزدک را شامل می‌شود. مقدار تاثیرگذاری شرکت‌ها روی این شاخص متناسب با بزرگی سرمایه آنها اندازه گیری می‌شود. یعنی اگر به عنوان مثال یک شرکتی با ارزش کل 300 میلیارد دلاری 2 برابر یک شرکت 150 میلیارد دلاری روی شاخص مرکب نزدک تاثیر می‌گذارد.

چطور نزدک را معامله کنیم؟

شما متناسب با استراتژی خودتان می‌توانید چارت این شاخص را مورد معامله قرار دهید. برای این که بتوانید معاملات موفقیت آمیزی بر روی این نماد داشته باشید باید شرکت‌های بزرگ فناوری را بشناسید یکی از این شرکت‌ها اپل است که تاثیر زیادی بر روی این شاخص دارد.

برای باز کردن معاملات بر روی این شاخص‌ها باید افتتاح حساب واقعی در بروکر آلپاری، آمارکتس و لایت فارکس داشته باشید. در پلتفرم متاتریدر 4 از بخش نمادهای معاملاتی US100CASH را وارد Market watch کنید، حال می‌توانید این شاخص را مانند سایر نمادها مورد معامله قرار دهید.

اگر با نحوه اضافه کردن نماد آشنایی ندارید طبق مراحل زیر پیش بروید:

  1. وارد متاتریدر شوید.
  2. بر روی تب View کلیک کنید.
  3. در میان گزینه‌های موجود Market watch را انتخاب کنید.
  4. کلیک راست کنید و بر روی Symbols کلیک کنید.
امتیاز دهید