اسکریپت (Script) در متاتریدر چیست و کاربرد آن در فارکس

آشنایی با اسکریپت در متاتریدر می‌تواند یک امر بسیار ارزشمند باشد چون در خیلی از امور به تریدر کمک می‌کند که کارهای خود را به صورت اتوماتیک انجام دهد. یک معامله گر فارکس وظایف زیادی دارد و باید موارد مختلفی از جمله نوسانات قیمتی، اخبار روز دنیا و فرآیندهای اقتصادی را درک و پیگیری کند. به بیان بهتر یک معامله گر باید هم تحلیل تکنیکال و هم تحلیل فاندامنتال انجام دهد.

البته موردی که باید در نظر بگیرید این است که تحلیل فاندامنتال یا بنیادی کمی پیچیده‌تر از تحلیل تکنیکال است. چون در این تحلیل تریدر باید رویدادهایی را که باعث کاهش یا افزایش قیمت می‌شوند را از هم جداسازی کند. با این حال از آنجایی که تریدرهای تازه وارد در وهله اول به دنبال یادگیری تحلیل تکنیکال هستند، می‌خواهیم در این مطلب اسکریپت را معرفی کنیم و کاربرد آن را در معاملات فارکس بررسی کنیم.

اسکریپت در فارکس به چه معناست؟ 

برای آنکه اسکریپت در متاتریدر را بهتر متوجه شویم بهتر است اول اسکریپت را تعریف کنیم. اسکریپت در فارکس موردی است که به معامله گر کمک می‌کند تا اموری را که نیاز دارد به صورت مداوم و برای همه معاملات خود انجام دهد، تنها با یکبار تعریف کردن در اسکریپت، به صورت خودکار بر روی تمام معاملات او اعمال شود.

به طور مثال فرض کنید شما می‌خواهید برای تمام معاملات خود حد سود تعیین کنید. حالا به جای اینکه یکی یکی در تک تک معاملات حد سود خود را تعیین کنید، اسکریپت مورد نظر را انتخاب می‌کنید و با تعریف کردن این مورد در اسکریپت، حد ضرر به صورت خودکار در تمام پوزیشن‌های شما اعمال می‌شود.

درواقع با یکبار تنظیم کردن این موضوع در اسکریپت، دیگر نیازی به اعمال آن ندارید. مگر آنکه احتیاج به تغییر آن داشته باشید و آن موقع دست به تغییر اعداد و ارقام بزنید تا مجددا روی عدد جدید اجرا شود.

مثال دیگری که می‌توان برای استفاده از اسکریپت در متاتریدر زد این است که اگر تریدر بخواهد همزمان هم پوزیشن خرید باز کند و هم پوزیشن فروش، امکان دارد در حین وارد کردن اطلاعات معامله، با قیمت‌های متفاوتی پوزیشن باز کند. بنابراین ممکن است در معرض تغییر قیمت‌ها قرار بگیرد. اسکریپت می‌تواند به تریدر کمک کند تا از این اتفاق دور بماند.

پس به صورت کلی یک اسکریپت می‌تواند موارد زیر را برای تریدر انجام دهد:

  • سفارشات بدون سود را می‌بندد.
  • تمام معاملات با حد ضرر معینی را می‌بندد.
  • همه سفارشات را در حد سود مشخصی می‌بندد.
  • معامله را در یک نقطه زمانی مشخصی (مثلاً 10 ساعت پس از باز کردن) می‌بندد.
  • پندینگ اردرها یا سفارشات معلق را حذف می‌کند.
  • اندازه لات را بسته به پارامترهای معامله محاسبه می‌کند.

اسکریپت در فارکس

چگونه یک اسکریپت در متاتریدر خود نصب و اجرا کنیم؟

برای آنکه اسکریپت مورد نیاز خود را پیدا کنید، اگر از متاتریدر 4 استفاده می‌کنید می‌توانید وارد سایت MQL4 و اگر از متاتریدر 5 استفاده می‌کنید می‌توانید وارد سایت MQL5 شوید. در هر دو سایت باید از نوار بالای صفحه وارد تب Code Base شوید و سپس از نواری که کنار صفحه سمت چپ باز شده گزینه scripts را انتخاب و اسکریپت مورد نظر خود را دانلود کنید.  حالا فایل اسکریپت را در پوشه MQL Scripts کپی می‌کنید. حالا متاتریدر را دوباره راه‌اندازه کنید.

از نوار بالا و سمت چپ متاتریدر تب view را انتخاب کنید و روی گزینه Navigator کلیک کنید. حالا از پوشه Scripts، فایل اسکریپتی که نیاز دارید را به روی نمودار بکشید.

مزیت ترید کردن با پلتفرم معاملاتی متاتریدر این است که می‌توانید به اسکریپت در متاتریدر دسترسی داشته باشید و به وسیله آن معاملات خود را اتومات یا خودکار کنید. به بیان بهتر نباید اسکریپت ها را دست کم بگیرید. چون به وسیله آنها می‌توانید بر روی جنبه‌های مهم‌تری از معاملات نسبت به بسته شدن معمول اردرها و… تمرکز کنید.

برخی از اسکریپت های مفید در متاتریدر

برای آنکه بدانید کدام اسکریپت بیشتر به کارتان می‌آید در ادامه چند اسکریپت مفید را معرفی کردیم.

  1. اسکریپت ماشین حساب اندازه پوزیشن

این اسکریپت به شما کمک می‌کند که در عین حالی که ریسک خود را در هر معامله کنترل می‌کنید مقدار تقریبی واحدهای ارزی را برای خرید یا فروش پیدا کنید. برای استفاده از این اسکریپت، باید تعداد پیپ‌ها در حد ضرر و همچنین درصد ریسکی را که می‌خواهید بپذیرید تعیین کنید. در نهایت این اسکریپت در متاتریدر معامله‌ای مخصوص شما باز می‌کند.

  • تعریف کردن حد ضرر و حد سود

این اسکریپت به شما این امکان را می‌دهد که برای معاملات خود به صورت خودکار استاپ لاس و حد سود به تعداد مشخصی پیپ تعیین کنید.

  • اسکریپت بستن روی نمودار

اسکریپت بستن روی نمودار یا Close On Chart یکی از اسکریپت‌های مفید محسوب می‌شود. عملکرد آن به این صورت است که اگر مثلا شما 7 معامله باز در جفت ارز EURUSD داشته باشید و بخواهید تمام آنها را ببیندید، می‌توانید برای بستن همزمان همه معاملات از این اسکریپت استفاده کنید.

  • انتقال سابقه حساب

با فعال کردن این اسکریپت می‌توانید تاریخچه معاملات خود را به یک فایل انتقال دهید. این تاریخچه در پوشه MQL4/Files یا پوشه Common/Files ذخیره می‌شود. نام این فایل هم به صورت خودکار قابل تولید است و هم می‌توان به صورت دستی از طریق پارامترهای اسکریپت تنظیم شود.

امتیاز دهید