تقویم اقتصادی یا ECONOMIC CALENDAR منبعی است که به معامله‌گران اجازه می‌دهد درباره اطلاعات اقتصادی مهمی که قرار است در اقتصادهای بزرگ منتشر شود و اثر بخش باشد، اگاه شوند. چنین رویدادهایی ممکن است شامل شاخص های آشنا مانند تولید ناخالص داخلی، شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) و گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFPs) باشد.

تقویم اقتصادی یا اخبار اقتصادی یکی از مهمترین بخش­های بازار فارکس است، و مطلع بودن از آن برای تریدرها بسیار ضروری است

تقویم اقتصادی یک منبع است که به معامله گران اجازه میدهد تا اطلاعات اقتصادی مهمی که برنامه ریزی شده است را مورد بررسی قرار دهد و نتایج منتشر شده را در معامله خود لحاظ کند، شما با تقویم اقتصادی می توانید مدیریت ریسک انجام دهید و معاملات خود را کنترل کنید.

 با استفاده از تقویم اقتصادی می توانید خود را برای تلورانس های بلقوه در قیمت های مارکت آماده کنید. هنگامی که یک رویداد در تقویم اقتصادی رخ می دهد انتظار می رود که یک دوره نوسان قیمت ایجاد شود که این مورد بستگی به انتشار داده ها در آن خبر دارد.

به این نکته باید توجه کرد که نیاز نیست بعنوان یک تریدر تمامی رویدادها را بررسی کنید زیرا تمامی رویدادها تاثیر قابل توجه بر بازار فارکس ندارند.

چگونه با استفاده ازتقویم اقتصادی در فارکس ترید کنیم؟

معامله گران معمولاً ارقام دوره فعلی را با ارقام دوره قبل مقایسه میکنند، در عین حال تخمین تحلیلگران برای داده های خاص را نیز در نظر میگیرند. با کنار هم قرار دادن این سه رقم، آگاه میشوند که آیا داده های جدید انتظارات را زمین میزنند یا فراتر از آن پیش میروند، و این مسئله حرکت بعدی آنها را در بازار تعیین میکند.

در بخش زیر مهم‌ترین این اخبار را به صورت لیست آورده‌ایم:

تصمیمات نرخ بهره بانک‌های مرکزی (Interest rate decisions)

شاخص­های PMI, CPI, PCE, PPI

داده‌های مربوط به استخدام (Unemployment, Wage growth)

رشد اقتصادی (GDP)

خرده فروشی (Retail Sales)

تولیدات صنعتی (Industrial production)

نظر‌سنجی سنتیمنت کسب و کار‌ها (Business sentiment Surveys)

نظرسنجی بخش تولید (Manufacturing Sector Surveys)

نظرسنجی اطمینان مشتری (Consumer Confidence Surveys)

داده‌های مربوط به بازار مسکن (Housing Data)

 تراز تجاری (Trade Balance)

سخنرانی­ها (Speakng)

بدون شک برای استفاد از اخبار اقتصادی نیاز به یک منبع معتبر وجود دارد. فارکس فکتوری یا کارخانه فارکس، یک وبسایت فارکسی است که مهمترین بخش آن تقویم اقتصادی است. تمرکز اصلی این وبسایت روی اخبار فاندامنتال اقتصادی برای تریدرهای فارکس است.