هج کردن (Hedging) چیست و چه کاربردی دارد؟

هج کردن (Hedging) چیست و چگونه ازآن استفاده کنیم؟

یکی از راهکارهای معاملاتی برای کم‌ کردن ریسک در بازار فارکس هج کردن است. هج کردن یا پوشش ریسک یکی از با ارزش ترین استراتژی‌های سرمایه گذاری است که برای مدیریت نقدینگی و ریسک بالا طراحی شده است. از قراردادهای فیوچرز گرفته تا صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) و تمامی بازارهای مالی، این استراتژی به شما کمک می‌کند تا یک سرمایه گذاری مطمئن داشته باشید. در واقع پوشش ریسک به عنوان بیمه برای مقابله با جنبه‌های مختلف مالی از جمله عرضه، تقاضا، نرخ بهره و غیره عمل می‌کند. علاوه بر این، وقتی بلند مدت بر روی یک دارایی سرمایه گذاری می‌کنید، استفاده از این استراتژی ضروری می‌شود. با این وجود بسیاری از سرمایه گذاران چیزی درباره ماهیت پوشش ریسک و عملکرد آن نمی‌دانند. اگر شما نیز یکی از این سرمایه گذاران باشید این مقاله مناسب شماست.

برای مدت محدود عضویت در کانال VIP رایگان شد!

چند نمونه از رضایتمندی و سود روزانه اعضای کانال VIP، اگه شماهم داخل بروکر حساب واقعی داری همین حالا فرم زیر را پر کن و رایگان عضو کانال VIP شو.

مقادیر را به دقت وارد کنید!

هج کردن (Hedging) چیست؟

هج کردن یا پوشش ریسک یک استراتژی مدیریت ریسک است که در آن سرمایه گذاران و تریدرها از ابزارهای مالی برای مقابله با خطرات و ریسک‌ بازارهای مالی استفاده می‌کنند. این استراتژی با معاملات مشتقه، آپشن و فیوچرز کار می‌کند. آپشن و فیوچرز به توسعه استراتژی‌های سرمایه گذاری برای ضرر و زیان کمتر و سود مناسب کمک می‌کنند. از آنجایی که این استراتژی ریسک را کاهش می‌دهد، شما می‌توانید از سرمایه گذاری خود سود بیشتری کسب کنید. به همین دلیل همواره پیشنهاد می‌شود برای سرمایه گذاری‌های بلند مدت از این استراتژی استفاده کنید. به صورت کلی هج کردن به حالتی گفته می‌شود که تریدر بر روی دو احتمال متضاد در بازار، به صورت همزمان پوزیشن معاملاتی می‌گیرد. برای مثال، تریدر به طور همزمان بر روی نماد معاملاتی EUR/USD هم خرید و هم فروش می‌کند.

همچنین بخوانید:   بهترین تحلیلگران تریدینگ ویو

برای مثال:

بیایید نحوه عملکرد پوشش ریسک را با ذکر یک مثال مرور کنیم. در بازار فارکس اگر جفت ارز EUR/USD را خریدید(BUY کردید) و در این معامله ضرر کردید؛ برای هج کردن باید در این معامله پوزیشن SELL باز کنید. همچنین می‌توانید با توجه به همبستگی جفت ارزها در سایر جفت ارزها مثل USD/JPY پوزیشن BUY بگیرید. همچنین پوزیشن SELL بر روی GBP/USD نیز می تواند انتخاب خوبی باشد. توجه کنید که مثالها در مورد جفت ارزهایی بود که در دسته جفت ارزهای اصلی قرار می گیرند. این جفت ارزها روزانه میانگین جابجایی قیمت، مشخصی دارند و برای اینکه بتوانید ریسک معامله ضررده را کم کنید معامله دوم هم باید از بین جفت ارزهای اصلی باشد تا سرعت حرکتی نسبتا برابر با جفت ارز اول داشته باشد. مساله ارزش پیپ و حجم پوزیشن موضوع بسیار مهم دیگری است که باید آن را هم در انتخاب جفت ارز معامله دوم در نظر بگیرید. هجینگ به خودی خود فرآیند پر ریسکی است که استفاده از آن نیازمند توجه به نکات مهمی است. اصلی ترین عامل در استراتژی معاملاتی هجینگ تشخیص صحیح روند است. باید مراقب بود که جفت ارزهای معاملاتی دارای همبستگی مناسب باشد.

راه‌های متفاوت پوشش ریسک یا هج کردن

معاملات فوروارد (Forwards)

قرارداد فیوچرز محبوب‌ترین ابزار مشتقه در پوشش ریسک است. در این قراردادها، دو طرف توافق می‌کنند که دارایی‌ها را در تاریخ مشخص و با قیمتی خاص بفروشند یا بخرند. این یک توافقنامه غیر استاندارد است که نیازی به تدوین هیچ گونه شرایط و ضوابط تحت سازمان تنظیم مقررات اقتصادی ندارد. بیایید برای درک بهتر این موضوع یک مثال معمولی را در نظر بگیریم. تصور کنید که شما یک تریدر نفت خام هستید. شما می‌خواهید نفت خود را به قیمت بشکه‌ای 60 دلار بفروشید؛ اما قیمت نفت بین بشکه‌‌ای 50 تا 65 دلار متغیر است. با در نظر گرفتن این موضوع، می‌توانید با یک شرکت تجاری قراردادی غیر استاندارد امضا کنید تا نفت خود را به مدت 6 ماه به قیمت بشکه‌ای 60 دلار بفروشید. در چنین شرایطی حتی اگر قیمت نفت به بشکه‌ای 55 دلار کاهش پیدا کند شما همچنان نفت خود را به قیمت توافقی بشکه‌ای 60 دلار خواهید فروخت.

همچنین بخوانید:   معرفی جفت ارز EUR/USD، بررسی عوامل تاثیر گذار در جفت ارز یورو به دلار

فیوچرز

پوشش ریسک با فیوچرز کم و بیش مانند قرارداد فوروارد است. با این حال، این هج کردن با یک توافق‌نامه استاندارد برای فروش یا خرید دارایی‌ها در قیمت و تاریخ توافق شده صورت می‌گیرد. مانند یک قرارداد فوروارد، می‌توانید با طرف دیگر در تاریخ و قیمت مشخص قرارداد امضا کنید. تفاوت در این است که شما فقط می‌توانید با یک مقدار استاندارد از دارایی‌ها سر و کار داشته باشید. مثال بالا را دوباره در نظر بگیرید، این قرارداد به شما اجازه می‌دهد نفت خام را به قیمت بشکه‌ای 60 دلار بفروشید، اما طبق قرارداد فقط می‌توانید 100 بشکه بفروشید. بعد از تمام شدن تعدادی که از قبل درباره آن توافق کردید، باید نفت خود را به قیمت لحظه‌ای بشکه نفت در بازار بفروشید.

بازارهای پول

بازار پول یکی از ارکان اصلی بازارهای مالی است. در بازارهای پولی، می‌توانید دارایی‌های مالی را با موعد پرداخت کمتر از یک سال بفروشید و بخرید. این تکنیک توسط مشاغل برای حفظ کردن قیمت ارز بر اساس ارز داخلی در هنگام معامله استفاده می‌شود.

فواید پوشش ریسک یا هج کردن

با هح کردن مدیریت ریسک کنید!

مدیریت ریسک اصلی‌ترین مزیت هج کردن در بازارهای مالی است. بازارهای مالی دارای ریسک‌های مالی مختلفی از جمله تغییر در ارزها، ارزش دارایی‌ها، عوامل اقتصادی و سیاسی است. بنابراین، سرمایه گذاری پوششی، سود شما را حفظ کرده و از سرمایه شما در برابر ریسک‌های بازار مالی محافظت می‌کند.

هج کردن (Hedging) چیست و چه کاربردی دارد؟

نقدینگی بالا با استفاده از هج

سرمایه گذاری‌هایی که در آنها از پوشش ریسک استفاده می‌شود نقدینگی و سود مارجین بیشتری نسبت به سایر استراتژی‌های سرمایه گذاری دارد. زیرا این استراتژی امکان سرمایه گذاری در چند دارایی مالی را به شما داده و نقدینگی را افزایش می‌دهد. نقدینگی با کاهش مشکلات مالی افزایش پیدا می‌کند.

همچنین بخوانید:   معرفی جفت ارز EUR/GBP، نحوه معامله جفت ارز یورو به پوند

هزینه مارجین کمتر با استفاده از هج کردن

سرمایه گذاری‌هایی که در آنها از پوشش ریسک استفاده می‌شود مکانیزم قیمت انعطاف‌پذیری را به سرمایه گذاران ارائه می‌دهند. در پوشش ریسک یا هج کردن، در مقایسه با سایر استراتژی‌های سرمایه‌گذاری، به هزینه مارجین کمتری نیاز دارید. در این حالت حتی اگر قیمت‌ها به طور مداوم در حال کاهش باشند، می‌توانید با قربانی کردن مارجین کمتر، از سرمایه خود در برابر ریسک محافظت کنید.

دسترسی به صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF)

علاوه بر دارایی‌های مالی رایج، پوشش ریسک همچنین به سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله نیز کمک می‌کند. صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله مانند صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک است اما سودآوری بالا و ریسک پایین را ارائه می‌دهد. سرمایه گذاری‌هایی که در آنها از پوشش ریسک استفاده می‌شود، از سرمایه شما در برابر تورم، ریسک نرخ ارز و سایر محدودیت‌های مالی محافظت می‌کند.

جمع بندی هج کردن در بازار های مالی

پوشش ریسک یا هج کردن در بین سرمایه گذاران جهانی محبوبیت پیدا کرده است. اگردر صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله، فارکس یا سایر بازارهای مالی سرمایه گذاری می‌کنید، هج کردن به حفاظت از سرمایه در برابر ریسک‌های بازار ‌کمک می‌کند. به زبان ساده، هج کردن به منظور کاهش ریسک سرمایه گذاری به خصوص در معاملات فارکس توسط مدیران صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله، تریدرها و شرکت‌ها استفاده می‌شود. این استراتژی نه تنها ریسک را کاهش می‌دهد؛ بلکه همچنین فرصت‌های کوتاه مدت و بلند مدت مختلفی را در اختیار سرمایه گذاران قرار می‌دهد. بنابراین اگر می‌خواهید در یک دارایی مالی سرمایه گذاری کنید؛ باید از پوشش ریسک استفاده کنید. همچنین در صورت نیاز می توانید از سرویس های مجموعه امیر تریدر مانند سیگنال فارکس و آموزش فارکس در راستای افزایش سرمایه خود در بازار فارکس نیز استفاده کنید.

4.2/5 - (4 امتیاز)
Reviews

دیدگاه‌ها

  در بخش مربوط به هج کردن چیست، ذکر کردین که پیشنهاد می‌شود برای سرمایه گذاری‌های بلند مدت از این استراتژی استفاده نمود. این نکته معمولا توسط کاربران نادیده گرفته میشه. ممنون از نکته سنجی و مطالب مفید سایتتون.

  بله دوست عزیز. در واقع همگام پاسخ به سوال هج در فارکس چیست باید این نکته همواره مورد توجه قرار گیرد.

  مقدار سرمایه مورد نیاز برای هج کردن در بازار فارکس بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله استراتژی هج کردن، ریسک مدیریت، زوج ارزی مورد نظر و میزان سرمایه شما. هج کردن در فارکس به معنای باز کردن معاملات متضاد بر روی زوج ارزهای مرتبط است تا از حرکت قیمت آنها به صورت همزمان بهره ببرید.

  در حالت کلی، برای هج کردن در فارکس باید از استراتژی هجینگ بر روی دو زوج ارزی مختلف و معکوس (مثلاً EUR/USD و USD/CHF) معاملات را باز کنید. در تعریف هجینگ چیست و نیز هج کردن، هدف اصلی کاهش ریسک است، بنابراین نیاز است که مقدار سرمایه کافی برای پوشش معاملات باشد.
  برای مثال، فرض کنید می‌خواهید بازار EUR/USD و USD/CHF را هج کنید. در این حالت، شما باید بر روی هر دو زوج ارزی معاملات باز کنید. اگر مقدار سرمایه شما ۱۰٬۰۰۰ دلار باشد، ممکن است بخواهید تا ۱٪ یا ۲٪ از سرمایه خود را برای هر معامله استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر ۲٪ از سرمایه شما برابر با ۲۰۰ دلار باشد، شما ممکن است ۲۰۰ دلار برای خرید EUR/USD و ۲۰۰ دلار برای فروش USD/CHF استفاده کنید.

  همراه عزیز برای درک بهتر استراتژی هج در فارکس چیست، فرض کنید شما سرمایه‌گذاری در بازار فارکس انجام داده‌اید و یک معامله خرید بر روی زوج ارز EUR/USD باز کرده‌اید. قیمت این زوج ارز در حال حاضر 1.2000 است و شما به امید افزایش قیمت آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید.
  اما شما نگران می‌شوید که قیمت EUR/USD کاهش یابد و سود شما تبدیل به ضرر شود. بنابراین، به جای بستن معامله خرید، می‌توانید هج کنید تا از خسارت بزرگ جلوگیری کنید.

  برای هج کردن، شما یک معامله فروش بر روی همان زوج ارز (EUR/USD) انجام می‌دهید. این بدان معنی است که شما در همان زمان دو معامله خرید و فروش باز کرده‌اید و بای و سل همزمان در فارکس را انجام داده اید. به عنوان نمونه، فرض کنید شما یک معامله خرید با حجم 1 لات (یا 100،000 واحد ارز) در قیمت 1.2000 و همچنین یک معامله فروش با حجم 1 لات در همان زمان و قیمت بازار 1.2000 انجام داده‌اید.

  حالا، اگر قیمت EUR/USD به 1.1900 کاهش یابد، معامله خرید شما به ضرر خواهد بود، زیرا قیمت کاهش یافته است. اما در همان زمان، معامله فروش شما سود خواهد داشت، زیرا قیمت کاهش یافته و شما آن را به قیمت بالاتری (1.2000) فروخته‌اید. به این ترتیب، سود حاصل از معامله فروش ممکن است ضرر معامله خرید را جبران کند.

  با استفاده از هج کردن، شما ریسک خود را کاهش داده و در صورتی که قیمت ارز به نحوی تغییر کند که معامله خرید ضرر داشته باشد، از معامله فروش سود خواهید برد. در واقع، هدف اصلی هج کردن در فارکس این است که با جبران خسارت‌های احتمالی، از نگرانی‌ها و ریسک‌های بیشتر جلوگیری کنید.

  با سلام
  چیزی ک من متوجه شدم شما با هج کردن معاملات پوزیشن ها عکس یکدیگر باز میکنید؟درسته؟
  یه سوال وقتی شما پوزیشن BUY رفته تو ضرر و پوزیشن sell داخل سود هست در نقطه سر ب سری قرار میگیری ان وقت سود این نوع معاملات کجاست؟وقتی ضررت رو با سود ان پوزیشن پوشش دادی؟؟؟

  سلام دوست عزیز
  هج کردن یعنی باز کردن دو معامله خلاف جهت با حجم برابر روی قیمت برابر
  نحوه کسب سود در این معاملات به این شکل است که با شناخت جهت بازار ابتدا یکی از پوزیشن ها در سود بسته خواهد شد و پوزیشن خلاف جهت در نقطه سر به سر (یا در سود) سیو می شود.

  ممنون از مطالب مفید و کاملتون. ممنون میشم بفرمایید مزیت اصلی استراتژی خرید و فروش همزمان در فارکس چیه؟

  ممنون از نگاه سبزتون. مزیت اصلی استفاده از استراتژی خرید و فروش همزمان در فارکس، کاهش ریسک مرتبط با تغییرات قیمت ارزها است. با این روش، هدف اصلی شما این است که در صورتی که قیمت ارز به سمتی حرکت کند که معامله خرید ضرر داشته باشد، معامله فروش سودآور شود و برعکس. در واقع، این استراتژی به شما امکان می‌دهد تا خطرات ناشی از تغییرات قیمت را کاهش داده و خسارات بیشتری را جلوگیری کنید و در واقع اشاره به هج ترید دارد.

  هجینگ در فارکس برای حفظ سرمایه در شرایط بازار نامطلوب و تغییرات ناخواسته قیمت مفیده؟